جمعه 28 خرداد 1400  |   7 ذی القعده 1442

 

...

 

دکتر سيد مهدي خاموشي در مراسم اختتاميه سومين جشنواره‌ کتاب‌دين افزود: امروز جهان دچار چالشي فکري است که اين چالش، چالشي بسيار جدي است. بايد فضاي بازي را که در جمهوري اسلامي به وجود آمده به غنيمت بشماريم و هرروز فکري جديد و ناب اسلامي را به جامعه بشري عرضه کنيم.
 

وي با بيان اين که نسل جوان کشور به دنبال فکر و مبناي تعقل ديني است، ادامه داد: بر همين اساس بايد در همه حوزه‌هاي مختلف همچون فقه، کلام، فلسفه، عرفان و حوزه‌هاي ديگر فعاليت‌هاي جدي انجام دهيم.
خاموشي با بيان اين که فکر اصيل ديني از يک انسان متقي نشات مي‌گيرد، تصريح کرد: افتخار حوزه‌هاي علميه اين است که به اخلاق و منش طلاب تاکيد مي‌کند. با همين روش است که حوزه‌هاي علميه ما مي‌تواند به دنيا انديشه صادر کند.
رييس سازمان تبليغات اسلامي در بخش ديگري از سخنانش گفت: بايد به محققان، مولفان و ناشران حوزه دين ميدان داد و مقدمات پژوهش در اين زمينه را فراهم کرد.
در ابتداي اين مراسم، پيام آيت‌الله مکارم شيرازي قرائت شد که در بخشي از آن آمده: تشويق نخبگان و صاحبان استعدادهاي درخشان، نقش مهمي در شکوفا شدن اين استعدادها دارد و سزاوار است بيشترين تشويق را براي مؤلفان شايسته قرار دهند.
در اين پيام تاكيد شده: بر اساس آمارهاي جديد درباره کتابخواني ،بسياري از مردم ايران ساعات کمي را به مطالعه کتاب اختصاص مي‌دهند، گويي هنوز اهميت کتاب و کتاب‌خواني در محيط ما روشن نشده است. نهضتي که اخيراً براي اهتمام به کتاب و کتابخواني و تهيه کتاب‌هاي خوب در حوزه تأليف و ترجمه صورت گرفته است، آينده اميدبخشي را نويد مي‌دهد.
عزت‌الله ضرغامي، رئيس سازمان صدا و سيما نيز در مراسم اختتاميه سومين جشنواره کتاب دين و پژوهش‌هاي برتر، با تشکر از برگزار کنندگان اين جشنواره و همه کساني که در حوزه تأليف، نگارش و ترجمه آثار ديني فعاليت مي‌کنند، گفت: در رسانه ملي تلاش مي‌کنيم آثار فاخري مبتني بر کتاب‌هاي ارزشمند ديني به مرحله توليد برسانيم.
كتاب «تاريخ تقسير قرآن» تاليف حجت‌الاسلام علي اكبر بابايي در حوزه علوم قرآن و حديث، كتاب «تاريخ فرهنگ و تمدن اسلامي» تاليف دكتر فاطمه جان‌محمدي در حوزه تاريخ، فرهنگ و تمدن اسلامي و كتاب «جهاني شدن و اسلام سياسي در ايران» تاليف دكتر غلامرضا بهروزلك در حوزه دين و علوم انساني توسط هيئت داوران به عنوان سه اثر برتر جشنواره معرفي شد.

همچنين كتاب «وحي شناسي» تاليف حجت‌الاسلام مصطفي كريمي و كتاب «صحيفه سجاديه» ترجمه دكتر سيد علي موسوي گرمارودي در حوزه علوم قرآن و حديث، كتاب «ملاكات احكام و شيوه‌هاي استكشاف آن» تاليف حجت‌الاسلام سيد محمد ايازي در حوزه فقه و حقوق اسلامي، كتاب «تاريخ و عقايد ماتريديه» تاليف حجت‌الاسلام سيد لطف‌الله جلالي و پژوهش «تاثير مفهوم انسان كامل عزيزالدين نسفي در تاسيس انديشه سياسي عرفاني در ايران» در حوزه فلسفه، كلام، عرفان و اخلاق اسلامي، كتاب «مهندسي تمدن اسلامي، موانع و الزامات» تاليف حجت‌الاسلام عبدالعلي رضايي در حوزه تاريخ، فرهنگ و تمدن اسلامي و پژوهش «آزمون سنجه‌هاي دينداري در ايران» تاليف دكتر عباس وريج كاظمي و دكتر مهدي فرجي در حوزه دين و علوم انساني توسط هيئت داوران به عنوان اثر شايسته تقدير معرفي شد.
گفتني است، در مراسم اختتاميه سومين جشنواره کتاب دين و پژوهش‌هاي برتر كه با حضور دكتر سيد مهدي خاموشي رييس سازمان تبليغات اسلامي، عزت‌الله ضرغامي رييس صدا و سيما، دكتر مخبر دزفولي دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي و حجت‌الاسلام سيد جواد موسوي هوايي دبير اين جشنواره برگزار شد به 10 نفر از برگزيدگان، جوايز ويژه‌اي اهدا شد.

سومين جشنواره كتاب دين به روايت تصوير

........

رمان معاصر ايران، گذشته، حال و آينده

پایگاه داده های فرهنگی دینی

نشرنامه

دبیر خانه اجلاس دو سالانه بررسی ابعاد وجودی حضرت مهدی عج

کتابخانه معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی

لینک مدارس صدرا

لینک های مرتبط

نمايشگاه چشم اندازايران اسلامي ،درافق 1404درمجلس شوراي اسلامي