جمعه 28 خرداد 1400  |   7 ذی القعده 1442

 

...

معرفی دبیرخانه دائمی‌ اجلاس دوسالانه بررسی ابعاد وجودی حضرت مهدی عجل‌الله‌ تعالی‌فرجه:

از سال 1375 تا 1384:
پیدایش:
دبیرخانه دائمی ‌اجلاس حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه با هدف توسعه، تحقیق و پژوهش در حوزه معارف مهدوی در آبان ماه 1374پایه‌گذاری گردید و پس از آن بمنظور ارائه تحقیقات انجام شده چهار اجلاس بشرح ذیل برپا گردید:
اجلاس اوّل: در سال 1375در زاهدان با موضوع اثرات وجود مقدس حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه ؛
اجلاس دوّم: در سال 1377 در زاهدان با موضوع شخصیّت وجودی حضرت و فلسفه حکومت اسلامی‌ در زمان غیبت؛
اجلاس سوّم: در سال 1379 در تهران با موضوع بررسی نظريه‌های نجات و مبانی مهدويت؛
اجلاس چهارم: در سال 1381 در تهران با موضوع حکومت مصلح آرمان بزرگ بشريت.
علاوه بر آنکه 9 اثر مهدوی با عناوين ذیل منتشر و ارائه گردید:
1. مجموعه سخنرانی‌های اجلاس مقدماتی
2. مجموعه مقالات اجلاس دوم
3. بررسی نظريه‌های نجات و مبانی مهدويت (مجموعه مقالات ـ 2جلد)
4. جامعه ایده آل اسلامی ‌و مبانی تمدن غرب
5. نگاهی تحلیلی به زندگانی حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه
6. سیمای امام مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه
7. در طلب خورشید
8. مجموعه سروده‌های عطر حضور
9. جلوه محبوب


رویکرد سال 1384:
دبیرخانه اجلاس با دسته‌بندی مخاطبان حوزه معارف مهدوی در پنج گروه:
- دانش آموزان مقاطع ابتدائی ـ راهنمائی و دبیرستان؛
- دانشجويان دانشگاههای کشور؛
- معلّمان آموزش و پرورش و اساتید دانشگاه‌ها؛
- طلّاب و مبلّغان حوزه‌های علمیّه؛
- پژوهشگران و محقّقان معارف مهدوی؛
به کار بردی نمودن پژوهش‌های انجام شده متناسب با نیاز مخاطبان پرداخته و ارائه40 اثر جدید را در دستور دارد.
همچنین ساماندهی پایان‌نامه‌های دانشجوئی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری با ارائه منشور مباحث مهدوی، و گنجینه احاديث و ‌آثار مهدوی، و بهره‌گيري از ظرفیت هیأت علمی ‌دبیرخانه اجلاس به منظور تأمین اساتید راهنما و مشاور مورد برنامه‌ریزی قرار گرفته است.
اجلاس پنجم: پنجمین اجلاس بررسی ابعاد وجودی حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه در شهريورماه 1384 در تهران با موضوع مهدويت در عصر حاضر برگزار گردید. برای این مهم:
1.در قالب موضـوع مذکـور 33عنــوان مــقــالــه به فـــراخــوان عمومـی ‌گـذارده شـد. این عنـاوين برگرفتـه از 2000 پرسش مهـدوی است که به تنـاوب از دانشگاه‌های کشور واصل گردیده است.
2.علاوه بر این، تدوين مقاله علمی با عناوين مذکور به بیش از 100 تن از اساتید و محقّقان برجسته معارف مهدوی و همچنین 30 مؤسّسه و مرکز علمـي ـ پژوهشـی در کشـور سفـارش داده شد. بــا این هــدف که مقــالات مذکــور به صورت جداگانه در قالب یک مجموعه منتشر و متناسب با نيـاز‌‌ مخاطبان توزیع گردد.
3. کـليـپـی با عنوان «عدل جهانی در پی ظلم جهانی» با نگرشی علمـی ‌تولید گردید كه در آن به تبیین بخشی از آموزه‌های مهدوی با استفاده از زبـان هنر پرداخته شده است. 4.ترجمه برخی از آثار مهدوی برای علاقمندان به این مباحث در خارج از كشور در دستور قرار گرفت.
5. تعاملی گسترده با پژوهشگران و محقّقان ارزنده مهدوی در سراسر كشور بوجود آمد كه از افتخارات دبیرخانه اجلاس به شمار می‌رود.


سال 1385:
پس از دوره‌ي دو ساله‌ي مديريت موفق حجت‌الاسلام والمسلمین آقای سيدجمال‌الدين شمس و برگزاري پنجمين اجلاس دو سالانه كه به شيوه‌اي متفاوت با 4 همايش قبل برگزار شد و توجه مهدي پژوهان را به خود جلب كرد، ميهن اسلامي ما، همايش بين‌المللي دكترين مهدويت را تجربه كرد. اين همايش كه با حجم وسيعي از تبليغات و پشتيباني پژوهشي و اجرايي همراه بوده و هست، دبيرخانه‌ي اجلاس دو سالانه را بر آن داشت كه روشي متفاوت را برگزيند و مبادرت به انجام كار موازي ننمايد.

سال 1386:
بنابراين ششمين اجلاس دوسالانه كه قرار بود در شهريور 1386 برگزار شود با يك تغيير استراتژيك همراه شد، به اين اعتبار كه پس از تغيير مديريت دبيرخانه‌ي اجلاس در سال 1385 ادامه‌ي فعاليت دبيرخانه توسط معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي، پي گرفته و مسئوليت مستقيم آن به آقاي دكتر داوود ميرزايي‌مقدم؛ مديركل دفتر برنامه‌ريزي و توسعه آموزش عالي سپرده شد. ايشان ضمن تهيه‌ي طرح اقدام چگونگي برگزاري ششمين اجلاس، طرح ديگري را نيز پيشنهاد نمود كه بر اساس آن مقرر بود منشورات جديد 46گانه‌ي دبيرخانه اجلاس در قالب فيلم مستند با زباني ساده و قابل فهم درآيد. پس از ماه‌ها بحث و تبادل نظر، در نهايت معاونت پژوهشي و آموزشي با موافقت و پشتيباني همه جانبه‌ي رياست مكرم سازمان تبليغات اسلامي جناب حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي دكتر خاموشي تصميم به ساخت مجموعه 11 قسمتي «آخرين منجي» گرفت. در مدت زمان كمي، فيلمنامه نوشته شد و با همكاري هنرمندان مطرح و خوش‌نامي هم‌چون اميرحسين مدرس، محمدجواد رجب‌زاده و حسين ارسلاني در مدت يك‌سال مستند داستاني آخرين منجي توليد و هم‌زمان با جشن‌هاي نيمه شعبان سال 1388 از شبكه‌ي سوم سيما پخش و ميهمان خانواده‌هاي فهيم ايراني گرديد.
به اين ترتيب مي‌توان گفت به عدد بينندگان اين مجموعه، ششمین همايش دو سالانه‌ي بررسي ابعاد وجودي حضرت مهدي(عج) برگزار شد. آن‌چنان كه از بازتاب پخش اين مجموعه برآمد، آخرين منجي توانست پيام‌هاي اصيل و ريشه‌دار اعتقاد راستين به مهدي موعود را به مخاطبان خود منتقل كند.


سال 1387 تا کنون:
هم‌اكنون دبيرخانه دائمي اجلاس حضرت مهدي(عج) فعاليت رسمي خود را هم‌چون دوران قبل پي نمي‌گيرد و بيشتر سعي مي‌كند از پنجره‌ي سايت ejlasmahdi.ir با عاشقان حضرت اباصالح‌المهدي(عج) ارتباط برقرار نمايد و با درج مقالات پژوهشي به غناي ادبيات مذهبي ـ ديني جهان اسلام در باب مهدويت، كمك نمايد.
«اللهم عجل لولیک الفرج، والعافیه والنصر، واجعلنا من اعوانه و انصاره والمستشهدین بین یدیک»

........

رمان معاصر ايران، گذشته، حال و آينده

پایگاه داده های فرهنگی دینی

نشرنامه

دبیر خانه اجلاس دو سالانه بررسی ابعاد وجودی حضرت مهدی عج

کتابخانه معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی

لینک مدارس صدرا

لینک های مرتبط

نمايشگاه چشم اندازايران اسلامي ،درافق 1404درمجلس شوراي اسلامي